top of page

Geçici Vergi Beyannamesi Yılda 3 Kez Verilecek!


İşte yeni ekonomi paketi...

AK Parti'den ekonomiye ilişkin 56 maddelik kanun teklifi!

İşte teklifte yer alan bazı maddeler:

GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ YILDA 3 KEZ VERİLECEKGeçici vergi beyannameleri 3 ayda bir yılda 4 kez verilmesinde değişikliğe gidilecek. Yılda 4 kere değil 3 kez beyanname verilecek ve beyanname verme dönemleri de 1 ay erkene çekilecek.

900 BİN KİŞİYİ KAPSAYACAK

Vergi muafiyeti yaklaşık 900 bin esnafı kapsıyor.

Cirosu 240 bin TL'nin altında olan küçük esnaf vergiden muaf tutulacak.

ÇİFTÇİYE VERGİ İNDİRİMİ YOLDA

Çiftçiye vergi indirimi geliyor. Tarımsal destekten vergi kesintisi yapılması çok eleştiri konusu yapılıyordu. Bu noktada da bir düzenleme var. Artık destekler vergiye tabi olmayacak.

İNTERNET ÜZERİNDEN PARA KAZANANLARA KOLAYLIK GETİRİLİYORİnternet üzerinden para kazananlara da kolaylık getiren bir düzenleme var. Özellikle YouTuber'lara vergi kolaylığı getiriliyor. Yayınladıkları videolardan reklam alarak para kazananlar vergi mükellefi haline geliyordu ve defter tutma zorunluluğunu vardı. Bu düzenleme kaldırılırken bu kişiler yine vergi mükellefi olacaklar ama banka yatan paranın doğrudan stopajını kesecek. Yani vergi sorumlusu banka olacak, kişinin özel hesabı üzerinden stopaj kesilecek.

MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNİN STAJ ÜCRETİNİ DEVLET ÖDEYECEKMeslek lisesi stajyerlerinin işveren üzerindeki yükü kaldırılıyor. Meslek liselerine ara elemana teşvik edilmesi uygulamasında sanat okullarında okuyanlar iş yerlerinde staj yapıyorlar ve 767 lira veriliyordu ve bu paranın üçte birini işveren tarafından ödeniyordu. Artık bu düzenleme ile tamamını devlet ödeyecek ve rakamın bin liraya çıkarılması öngörülüyor. Kalfalıkla ilgili de lisedeki 9-10-11-12. sınıflar okuyup kalfalık yapanların aldığı rakam artırılacak. Yeni düzenleme ile bu öğrencilerin aldıkları kalfalık parasının üçte ikisini işveren öderken artık tamamını devlet ödeyecek.(Kaynak:https://wwwahaber.com.tr

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page