top of page

FinTek veya FinTech


Finansal teknolojilerin kısaltması olan Fintek Bill Gates’in 1994’te söylediği meşhur bir sözü olan “Bankacılık gereklidir, bankalar değil.” (Beck,2001) düşüncesiyle mi ortaya çıktı bilinmez ama finansal teknoloji kavramının kısaltması olarak İngilizce’de FinTech şeklinde kullanım alanı bulan olan terimin, Türkçe’ de FinTek şeklinde kullanıldığını görüyoruz.

Başka bir kullanım alanı olarak da modern dijital teknolojilerden faydalanarak oluşturulan finansal ürünler ve hizmetler ile bu ürünleri sağlayan işletmeler ve bu işletmelerden oluşan küresel sektörü “yeni nesil alternatif bankacılık girişimleri” olarak nitelendirildiğini görüyoruz. 

Bankalar ve diğer finansal kuruluşları teknoloji alanındaki alışılmışın dışındaki gelişmelere ve sunulan finans hizmetlerinin kalite ve çeşitliliğine, değişen müşteri ihtiyaçlarına stratejik planları doğrultusunda adapte olmaya çalışırken yeni nesil FinTek ekosisteminin içinde nasıl yer alacakları merak konusu olmaya başladı. Neden mi?

Örneğin; pandemiyle birlikte müşterileriyle bire bir iletişimi azalan bankalar müşteri bağlılıkları konusunda sorun yaşayacaklar gibi görünüyor. Bu tehdidi ortadan kaldırmak isteyen bankalar FinTek şirketleriyle ortak çalışarak müşteriyle olan iletişimi koparmamak gibi mecburi bir stratejik amaç belirlediler.

Dijital çağın bir özelliği olarak finansal ekosistemde gerçekleşen köklü değişiklikler, ürün ve hizmet maliyetlerini düşürmek, dijitalleşme süreci öncesi ekonomik açıdan mantıklı olmayan alt pazarlara ulaşmak ve/veya yeni ürünleri teknolojinin imkânları ile ekonomik olarak anlamlı duruma getirmek için kullanılmaktalar.

FinTek de uzmanlık gerektiren varlık yönetimi, işletme ve bireysel krediler, fon sağlama, para transferleri ve yatırım enstrümanları gibi finansal işlemlerde büyük değişiklikler yaratırken, konuları basitleştirerek yapma imkânı sunmaktadır.

Bu nedenle alternatif hizmet sağlayıcılara artan talep günümüzde kısaca “Fintek” olarak adlandırılan finansal teknoloji şirketlerini doğmasını sağlamıştır.

Bu şirketler literatürde bankacılık dışı teknoloji-temelli finansal ürün ve hizmet sağlayan girişimci şirketler olarak tanımlanıyor.

Dünyada FinTeklerin başlıca 6 ana dikeyde faaliyet göstermekteler. Bunlar,

  • Ödemeler,

  • Dijital bankacılık,

  • Sigortacılık,

  • Krediler,

  • Sermaye toplama

  • Varlık yönetimi olarak özetlenebilir.

Ödemeler alanında

  • Mobil ödemeler,

  • Eşler arası (P2P) transferler,

  • Dijital cüzdanlar,

  • Biyometrik güvenlik ve blok zincir gibi teknolojiler ön plana çıkıyor.

Kazandırılan bu yeni boyuta ülkemizde de kurumlar seyirci kalmamış özellikle ülke olarak 2017 – 2020 yılları arasında yapılmış olan atılımlar FinTek girişimleri için ideal bir ortam hazırlamıştır.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, ülkemizin FinTek konusunda dünyanın önemli ve önde gelen ülkeleri ve toplumları arasında bulunmasını en öncelikli hedefleri arasında değerlendirmektedir.

Bu kapsamda finansal kuruluşlarca kuluçka ve girişimcilik merkezleri hayata geçirilmiştir.

Ziraat Teknoloji A.Ş, Ziraat Bankası ve T. Halk Bankası'na bilgi teknolojileri hizmeti sunmak amacıyla 2001 yılında Fintek Finansal Teknoloji Hizmetleri A.Ş. unvanı ile kurulmuş olup, 18.04.2014 tarihinde unvanı Ziraat Teknoloji A.Ş olarak tescil ve ilan edilmiştir. Sermayesinin %100’ü Ziraat Bankası A.Ş.’ne aittir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Sektör Meclisleri bünyesinde Finansal Teknolojiler (FinTek) Meclisi de kurulmuştur.

Son söz;

“Umarım Finansal hizmetler sektörü faaliyet gösteren tüm kurumlarda bu alanda yenilikçi projelere ve girişim fikirlerine sahip çalışanlarını da desteklemeyi ihmal etmezler.”

Faydalı olması ümidiyle…

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page